اقتصادیسیاسی

تعطیلی دولت آمریکا ،تیتر شوکه کننده برای عوام در سایت های داخلی !

استفاده از کلماتی عوام فریبانه برای بایکوت نشان دادن دولت آمریکا در سایت های داخلی

خلاصه مطلب

  • تعطیل شدن دولت آمریکا به این معنی است که نمایندگان کنگره آمریکا و رئیس جمهور بر سر چگونه خرج کردن بودجه به توافق نرسیدند و مدت زمانی بعضی ادارات نچندان مهم تعطیل میشود و کارمندان به مرخصی میروند

 

 

تعطیلی دولت آمریکا

این روز ها در سایت های فارسی زبان تیتر های جنجالی راجب تعطیلی دولت آمریکا به گوش میرسد.از جملاتی چون فلج شدن اقتصاد آمریکا،تعطیلی دولت آمریکا یا تمام شدن سرمایه آمریکایی ها شنیده میشود. اما قضیه چیست؟

قضیه معطل شدن چند 16 روزه آتی ادارات دولتی آمریکا این است که نمایندگان دموکرات و جمهوری خواه کنگره نتوانستد بر سر تصویب مقدار بودجه موقت دولت برای یک ماه آینده تصمیم بگیرند،بنظر می آید کشور آمریکا در حال آماده شدن برای انتخاب یک تصمیم مهم میباشد که این هرج و مرج ها از آن تصمیم ناشی میشود،تصمیمی برای چگونه خرج کردن بودجه،بقول ترامپ اول آمریکایی ها ؟ یا صرف آن بودجه با سیاست آمریکایی در خارج از مرز های آمریکا.اعضای کنگره آمریکا می‌توانند با تصویب قطعنامه‌ای به نام «قطعنامه ادامه فعالیت» از تعطیلی دولت آمریکا جلوگیری کنند. توافق بر سر این قطعنامه به معنی این است که دولت فدرال می‌تواند به فعالیتش ادامه دهد و نمایندگان کنگره فرصت بیشتری برای مذاکره درباره لایحه بودجه دارند.

مقصر تعطیلی دولت آمریکا کیست؟

در حال حاضر از مطرح ترین نمایندگان حزب دموکراتیک میتوان چاک شومر را نام برد،او میگوید مسبب تمام این بحث ها و اختلافات ترامپ است و باید اسم این تعطیلی را تعطیلی ترامپ بگذارند از سوی دیگر در کاخ سفید نمایندگان جمهوری خواه به آن تعطیلی شومر میگویند !

چاک شومر

شومر افزود، امروز 20 ژانویه، نخستین سالگرد حضور ترامپ در کاخ سفید است که وی آن را با مجموعه ای از هرج و مرج ها در دولت خود مصادف کرد.بودجه موقت فعلی به ادامه کار دولت تا نیمه فوریه یعنی کمتر از یک ماه دیگر کمک می کند با این همه این بودجه موقت هم در سنا رای کافی را به دست نیاورد.

هنگام تعطیلی، بخشی از کارکنان نهادهای رده بالای دولتی بر سر کار باقی می‌مانند، اما از اکثر کارمندانی که مشاغلشان اهمیت حیاتی ندارد خواسته می‌شود به منزل بروند. به عنوان مثال، کارکنان پارک‌های ملی، موزه‌ها و اماکن تفریحی سر کار حاضر نمی‌شوند. چهار سال پیش که دولت آمریکا تعطیل شد به 850 هزار کارمند دولتی مرخصی اجباری داده شد.

به کارمندانی که به آنها مرخصی اجباری داده می‌شود، حقوق پرداخت می‌شود، اما مشکل آنجا است که آنها اغلب نمی‌دانند پولشان را کی دریافت می‌کنند. تصمیم‌گیری درباره این موضوع که حقوق مدت زمان مرخصی اجباری چه زمانی پرداخت شود به نهاد استخدام‌کننده کارمند بستگی دارد.

دولت آمریکا آخرین بار ۵ سال پیش به مدت ۱۶ روز به خاطر عدم توافق جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها بر سر بودجه به تعطیلی کشیده شد.از سال 1976، دولت فدرال آمریکا 18 بار تعطیل شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن